Title Image

Anu Paal

“Selle seeria tegin 50. aasta juubeliks, seega on lausa 17 aastat tagasi tehtud töö. Seeria sai alguse ühest maakiviga prossist, mida praegu saab näha Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi püsiekspositsioonil. Musta maakivi faktuur oli minu jaoks kuidagi eriline, nii elav ja kõnekas.
Sellest võtsin mudeli ja kipsvormiga sai see hõbedasse valatud. Sellest kujunes päris suur seeria, mis on nüüd kõik erakogudes laiali. Must ruut on üldse mu loomingus domineerinud. Kogu Malevitši musta ruudu flosoofa. Nii see sümboolika on tekkinud, kaks tahukat saavad kokku ja loovad oma teatud harmoonia.” – Anu Paal A-galerii näitusel MÄLUKAARDID (2019)

 


 

Raamatus “A-galerii. Eesti autoriehte galerii 20 aastat” (2014)

Anu Paal (s 1951 Ravilas)

1979 ERKI

Lapsena elasin Ravila mõisa juures olevas maakividest majas, kus sain jõe ääres ja metsatukkades mängides ilmselt aluse oma vaimsetele ja loomingulistele püüdlustele. Tunnen vajadust suhelda just ehedate loodusmaterjalidega.

ERKI-s õppide tahtsin ikka väga kunstnikuks saada. Kas sain, seda näitab aeg. Esimesed näitustest osavõtud toimusid õppimise ajal, seda oli ka osavõtt esimest Balti tarbekunstitriennaalist 1978. aastal, mis oli tollel ajal peaaegu keelatud ettevõtmine.

Diplomitööst alates olin huvitunud nn rahvuslikust teemast, olen siiani selle teema suhtes tundlik. Ehted sünnivad sisemisest vajadusest või lihtsalt mängurõõmust – kui sundi ei ole, ei sünni. Teemaks ikka suhe tõelisusse või illusiooni.

1990. aastal sain oma loomingu eest Kristjan Raua preemia. Oma näitusi pole mul palju olnud, küll aga on minu ehted võtnud osa Eestit esindavatest näitustest maailmas.