Title Image

Kaie Parts

Raamatus “A-galerii. Eesti autoriehte galerii 20 aastat” (2014)

Kaie Parts (s 1940 Võrumaal)

1967 ERKI

Alates 1972. aastast kuni tänaseni vabakunstnik. Näitustel olen esinenud alates 1966. aastast, olles veel üliõpilane. Kõik tehnikad ja pinnakatted, mida ma oma töödes kasutan, olen katsetades ise välja töötanud. 1980. aastal tõin Eesti kunsti nikeldamise ja kroomimise, 1985. aastal ka musta kroomi. Järgnes metallograafia tehnika väljatöötamine. Metallograafia tehnikas olen teinud palju suuri seinaplaate. Materjalidest olen kasutanud rauda, alumiiniumi, roostevaba terast, pronksi, vaske, messingit. Ehete puhul olen kasutanud hõbedat ja kulda.

Soov oli tulla ehtekunsti maailma eristuvalt, oma autoritehnikatega, samas võimalikult delikaatselt. Valtsisin materjali, lõikusin laastukesi, keerutasin ja punusin. Hakkaski midagi elama ja ehteks olema. Edasi viib ainult meeletu HIRM, hirm kellegagi sarnaneda. Punun õhku oma putukaprossid ja loomafiguurid, karkassi ma ei tee. Kui asi on mõttes täiesti valmis, jääb ärategemise rõõm. Kavandeid pole ma teinud.

2003. aastast alates on minu autoritehnikas ehted ja ehtekomplektid esinenud Eesti Vabariigi presidendi vastuvõttudel. Koostöö kõrgmoe vallas Arne Niidu, Ülle Suurhans- Pohjanheimo ja Oksana Tanditiga on kestnud üle kümne aasta. Teadaolevaid näitusi tuleb kokku 139. A-galerii pisinäitused: 1996. aastal “Vallatlejad”, 2000. aastal “Pruudiloorid”, 2003. aastal “Pidu sinus eneses”, 2005. aastal “Parim vaktsiin”.