Tagasi Posted on

PIDU KATKU AJAL

Kätrin Beljaev 14.11–05.12.2020

Epideemiad on inimühiskonnaga alati kaasas käinud ja kui eelmine hakkab ununema, koputab uksele ootamatu järgmine. Maad katab hirmu aura ning institutsioonid toimetavad ja inimestel tuleb täita oma kohust, minna eemale ja hoida end vaos. 

Filosoof George Bataille kirjutab 1949. aasta teoses “The Accursed share: An Essay on General Economy” energiast kui ressursist, mida on alati üle ning mille juures on oluline, kas kasutame seda kaunilt ja nauditavalt või suuname selle destruktiivseks jõuks [1]. Üksteisest eemale kistud, vaoshoitud inimeste ülekeev energia hakkab epideemia tingimustes moodustama uusi vorme. Kinni hoitud energia tekitab paranoilist raevu ühiskonnakorralduse vastu. Näiteks Venemaa teise kooleraepideemia ajal leidis rahvas süüdlase võõrast soost arstide näol. 

Kogunenud energiast vabanemine võib ka toimuda pidutsedes. Salajased ja eksklusiivsed, need väiksed elu (ja surma) mänglevad keerised omavad muutuste ajal eriti tumedat, patust ja erutavat maiku. Üleliigse energia ilus raiskamine sünnitab uut, planeerimatut ning jätab endast järele dekameroonlikke loomingukillukesi. See aeg on huvitav, aga mitte kordumatu, déjà vu!

[1] George Bataille, The Accursed Share: An Essay on General Economy, trans. Robert Hurley, New York: Zone, 1949.

Kätrin Beljaev (1982) on lõpetanud aastal 2015 Eesti Kunstiakadeemia (MA juh. prof. Kadri Mälk) ning täiendanud end Firenzes ja Portos. Ta on osalenud erinevatel näitustel Eestis ja mujal maailmas. Vabakutselise kunstnikuna on ta tunnustatud Noore Ehte Fondi preemiaga (2016) ning tema töid võib leida Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi püsinäituselt. Antud näituse tööd on valminud vana Euroopa vääriskivi keskuses Idar – Obersteinis, Saksamaal.

Kunstnik tänab: Eesti Kunstnike Liit, Kaarel Sikk, Theo Smeets, Kerli ja Kalmer Koppel, Kristian Beljaev, Rein Beljaev ja Scheeli Restoran.

Eriti suured tänud Krete Beljaevile ja Indrek Mesile, kes tegid selle näituse võimalikuks!