Tagasi Posted on

Kolm lugu x Jäljed ajas

Aino Kapsta, Keesi Kapsta, Henry Mardisalu, Helen Clara Hemsley, Therese Mørch  14.01–26.02.2022

Reedel, 14. jaanuaril, kell 18:00 avatakse A-Galerii AKENDEL näitused KOLM LUGU ja JÄLJED AJAS. Näitused jäävad avatuks 26. veebruarini. 

KOLM LUGU
Aino Kapsta, Keesi Kapsta, Henry Mardisalu

KOLM LUGU on ühe perekonna kolme põlvkonna nägemus ehtekunstist. Kunstnike kolme erineva iseloomuga kolm erinevat lugu on omavahel tihedalt seotud ja igati läbipõimunud.                                                                    

Kapstade perekonna põhivaraks ja innustajaks on teenekas eesti ehtekunstnik Aino Kapsta, kelle töökogemus ulatub kaugele Nõukogude aega. Viimastel aastatel on tema huvi jäänud pidama filigraantehnikal, milles ta on end igal võimalusel täiendanud. Tema õrn ja detailne filigraan on võitnud paljude ehtekunsti kummardajate südamed. Aino Kapsta 60 tegutsemisaasta jooksul on tema näitusetööd rännanud lisaks Eestile veel näiteks Londonisse, Itaaliasse, Berliini, Moskvasse ja Jaapanisse. Käesolev aknanäitus on Ainol juba 12. kord A-Galerii näitustel osaleda.

Aino Kapsta tütar Keesi Kapsta on küll algselt õppinud arvutigraafikat, ent avastanud enda jaoks hoopis ehtekunsti. Küll palju oma emalt õppinud, on Keesi leidnud iseseisva väljendusvabaduse sulatustehnikas, mis pakub erinevaid vormi ja pinnalahendusi. 

Neid ühendavaks lüliks on perekonna kolmanda põlvkonna kunstnik Henry Mardisalu, kes on tegev materjalide ettevalmistuses ning enda arvates ta lihtsalt sattus metallikunsti teele, kuna sündis sellesse keskkonda. Tema põhilemmikuks on erineva suurusega kuld- ja hõbekettide valmistamine. Kõik Kapstade perekonna ehetes kasutatavad ketid on teostatud Henry poolt käsitööna. Viimased aastad on teda selle keerukuse tõttu köitnud ka filigraantehnika, mida ta on õppinud suuresti oma vanaema, Aino Kapsta käe all.                        

JÄLJED AJAS
Helen Clara Hemsley, Therese Mørch 

Therese Mørchi ja Helen Clara Hemsley koostööprojekti pealkiri on JÄLJED AJAS. Nende mõlema töös on olulisel kohal igapäeva-kontseptsiooni uurimine ja läbimõtestamine.

Sisuliselt viitab pealkiri nii nende kunstipraktikatele kui ka ühisele vaimustusele elus toimuvate sündmuste dokumenteerimisel, neile olulistest asjade, pealtnäha igapäevaste asjade suhtes ning suurte ja väikeste väljakutsete osas, millega nad tegijatena ja eraelus silmitsi seisavad. Kõige selle kujutamiseks on nad leidnud endile kaasaegse ehte meediumi. Üksikud tükid töötavad koos ja jutustavad ühtse loo – teosed, mis võimaldavad vaatajal uurida ja kujundada oma arvamust ning mõtiskleda oma elu ja olukordade üle.

Pealkiri JÄLJED AJAS viitab seega kunstnike elu ja tavade visuaalsele dokumentatsioonile. Olgu see siis üle 30 aasta jooksul kogutud materjalidest ja esemetest tükkide ülesehitamine või omamoodi hästi elatud elu ajakava konstrueerimine. Tükid, mis kujutavad kasvavat perekonda, kujutavad endast kombatavaid ja metafoorseid kohtumisi ning võimaldavad õrnalt sensoorset taju materialiseerunud kuuluvustundes.

Heleni töödes on kummastav tuttavlikkus, kuid samas ka segane tunne, et ei saa päris kindel olla, miks need esemed või materjalid nii olulised on, mida nad sümboliseerivad või kust nad pärit on. Sellele järgneb kurbustunne ja peaaegu meeleheitlik vajadus asju kuidagi paremaks muuta. Kõik see juhtub pika aja jooksul, andes tunnistust rõõmudest ja valudest, mis kaasnevad teismeea keerukustega, vanemate ja vanemluse, abielu, lahutuse ja pideva sooviga luua, ehitada ja jagada.

Therese’i töödes on samuti tunda familiaarsust, aja möödumist ning kaunist haprust, mis vaataja tähelepanu enda poole tõmbab. Tema seeriale TRACES & TOUCHED on omane puutetaju ja taktiilsuse kaudu tiivustada kontaktide loomist. See võib viia meeled läheduse, intiimsuse, kehalisuse, sentimentide, tootemide, objektisuhete ja seotuse teedele. Kõik on killud Therese’i praegustest uuringutest ehtekunstis, kus olulisteks joonteks on välja kujunenud korduvus ning kehalisus (viidates rituaalsetele ja vaimsetele palveehetele).

“Töötame mõlemad teemadega, mis köidavad inimloomust ja -kogemust ning oleme lõputult lummatud teoste materiaalsest intiimsusest ja puutetundlikkusest, mis äratavad uudishimu ja tähelepanu.”

Helen Clara Hemsley on pärit Lõuna-Aafrika Vabariigist, kuid elab hetkel Taanis, Kopenhaagenis. Ta on õppinud Disaini Oxford Brookesi ülikoolis, Glasgow Kunstikoolis Kaunite kunstide osakonnas ning Kopenhaageni Tehnikaülikoolis Väärismetallide instituudis. Tema töid on olnud üleval mitmetel näitustel Taanis, Hiinas, Portugalis, Austraalias, Saksamaal ja USAs. Tema töödega saab tutvuda: https://www.helenclarahemsley.dk

Therese Mørch on pärit Taanist ning elab Kopenhaagenis. Ta on õppinud Kopenhaageni Tehnikakoolis, Cassi Kunsti ja Disainikoolis Inglismaal ning oma magistrikraadi omandanud Inglismaal Kuninglikus Kunstikolledžis. Tema töid on olnud näha Taanis, Prantsusmaal, Saksamaal ja Inglismaal. Tema töid on võimalik vaadata ka: https://theresemorch.com. 

Näitust toetab Taani Kultuuri Instituut Eestis, Lätis ja Leedus.

MEEDIAKAJA

KULTUUR.ERR.EE. Galerii. A-Galerii alustas hooaega kolme näituse avamisega.