Tagasi

Ene Valter

Ene Valter (s 1952 Tallinnas)

1977 ERKI

Ene Valter lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi metallehistöö erialal 1977. aastal. Peale lõpetamist tegutses vabakutselise kunstnikuna ja 1986 aastast sai temast Eesti Kunstnike Liidu liige. Ene Valter on A-Galerii asutajaliige ning töötab ARS-Vasetööd OÜ tegevjuhina. 

Suurt osa Valteri loomingust hõlmab valdade vapimärkide, medalite, teenete- ja aumärkide kujundamine ja valmistamine, millesse on ta alati suhtunud kui ehtekunsti alaliiki. Valteri ehteloomingus on aukohal selgus, vormilihtsus ja klassika, ehte kestvus ajast aega. Hõbeda kõrval kasutab ta ehte- ja märgikunstis tihti kõrgkuumusemaile, mis võimaldab kustutada teatud „värvinälga“ muidu küllaltki monokroomses materjalide valikus. Meelisteemaks on olnud kujundada ja valmistada ametikette linnapeadele, kõrgkoolide rektoritele ja organisatsioonide presidentidele. Osaline panus oli Valteril ka Eesti Vabariigi 90. aastapäevaks valminud Eesti Presidendi kullast ametiketi valmimisel. Ene Valter on ka 5-kroonise Jaan Koorti kitsega metallraha autor. Ene Valteri isikunäitusi on olnud Soomes, Ungaris ja Eestis ning ta on Aasta Ehe 2018 nominent.


“Alguses olid põhilised ostjad turistid. Me olime nii uus ja ainulaadne, et isegi kolleegid lähiriikidest rääkisid, et meil on kõige suurem vaid ehtemüügiga tegelev galerii Põhjamaades. Kunagi oli väga populaarne Ameerika seriaal „Santa Barbara“, mille peaosatäitjad käisid Tallinnas ja nad toodi siia, meie galeriisse ka käima. See oli meile suur ja ärev õhtupoolik ning seda külastust kajastati hiljem ka ajakirjanduses. Siin võttis neid vastu USA saatkond ja A-galerii kuulus nende külastusprogrammi.” – Ene Valter A-Galerii näitusel MÄLUKAARDID (2019)

Ene Valter

Kunstnikuvestluse viis läbi ehtekunstnik Marita Lumi.
Filmis ja monteeris Liina Lõõbas.

Kunstnikuvestlus toimus A-Galeriis Ene Valteri näituse HEUREKA raames.

Seotud ehted