Tagasi Postitatud

Lia Tüür 1944-2022

7. novembril 2022 lahkus meie seast ehtekunstnik Lia Tüür, A-Galerii idee algataja, üks asutajatest ja selle kauaaegne hingehoidja. Sügav kaastunne Lia Tüüri perele ja lähedastele.

Tänu Lia Tüüri imepärasele oskusele metallikunstnikke kokku tuua sündis toonaste (1994) ehtekunstnike toel A-Galerii.

2014. aastal ilmunud raamatus “A-Galerii. Eesti autoriehte galerii 20 aastat” kirjutab kolleeg ja ehtekunstnik Margus Tänav Lia Tüürist –”Lia on ehtekunstnik kelle suureks sümpaatiaks on skulptuur. Ta oskab hinnata ka ilu lihtsas vormis. Tahtis ta ju ERKI-sse õppima minna skulptuuri. Paraku just sellel aastal ei olnud vastuvõttu ja nii tuli otsustada metallikunsti osakonna kasuks. Poolehoid skulptuurile saadab ka tema loomingut. Vähestel õnnestus Kunstiinstituuti pääseda esimesel katsel, Lial läks see korda.
Mis inspireerib Liat? Sageli on selleks loodus. Väljendugu see lindude, kalade või hoopis kuusirbi näol. Sealt saadud muljed ja meeleolud on olulised. Neid looduselamusi pehmes, plastilises materjalis tunnetades elab autor justkui muljed uuesti läbi. Selleks materjaliks on peamiselt hõbe, sekka ka vääriskive ja kübeke värvi. Üliõrnad värvitoonidki sünnivad läbi tule- looduse kaasabil.
Lia ise arvab, et tal puudub kogu loomingut läbiv ühtne stiil. Küll aga köidavad teda lihtsad vormid oma kargevõitu ilus. Tema tõeline kirg on gravüür. Graveeritud pindasid näeme paljudel tema ehetel, moodustagu need peeni graafilisi jooniseid või täitku faktuurina terve ehte pinna. See on küll just ainuomane talle.
Valmimise käigus ehe muutub, kasvab või kahaneb. Esialgsest paberile pandud ideest või kavandist ei pruugi palju alles jääda. Nagu nende autor ise ütleb, ei tohi kavandisse kinni jääda. Ehted võivad olla ka ainult vaatamiseks. Kõike ei peagi kandma. Ehe peab haakuma sisemusega, alles siis saavutab ta täiuse ja on tõeliselt väärtuslik.”

Lia Tüüri ärasaatmine toimub 15. novembril kell 13 Tallinna Issanda Muutmise Peakirikust (Suur-Kloostri 14), muldasängitamine Tallinna Metsakalmistul kell 14.