Tagasi Postitatud

Vaida Suits 90

14.01.22–08.02.22

Reedel, 14. jaanuaril kell 18:00 avatakse A-Galerii SEIFIS Vaida Suitsu juubelinäitus VAIDA SUITS 90. Näitus jääb avatuks 8. veebruarini. 

Vaida Suits on legendaarne eesti ehtekunstnik, kes tähistas möödunud aasta 11. novembril oma 90. juubelit. Tähtsaima kohaliku ehte- ja metallikunsti näituseruumina on A-Galeriil olnud siiras rõõm Vaida Suitsu juubelinäitust korraldada. Näitus kulgeb läbi Vaida võrratu loomingu 1960. aastatest kuni aastani 1982.

Käesolev näitus avab Vaida rännakut kunstnikuna, mis algab 1930ndatel lapsepõlvest, mil ema käsitöö armastus ka tütreni jõudis. Pärast õpinguid ERKIs töötas Vaida 10 aastat ARSi Tallinna Kunstitoodete Kombinaadis terasegraveerijana, olles selles positsioonis ainus naine. 1966–1993 tegutses Vaida teostuskunstnikuna ARSi metallehistööde ateljees ARS-Juveel, kus ta valmistas üksikseeriate kõrval ka vastutusrikkaid tellimustöid Eesti ning üleliidulistele institutsioonidele.

Vaida eristuvat käekirja ehtekunstnikuna on läbi aja saatnud juugendlik vormikäsitlus ja täpsuseni lihvitud detailne idamaadest pärit kassisaba tehnika. Oma pika karjääri jooksul on Vaida Suits osalenud näitustel Balkanist Norrani ja Itaaliast Mongooliani. Tema teoseid on teiste hulgas Moskva Tarbekunstimuuseumis ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, samuti mitmetes erakogudes. Vaida meisterlikkuse ning fantastilise käekirja eest räägib ka see, et tema looming leidis Nõukogude Eesti tingimustes märkimisväärset tunnustust ka Londoni moelaval 1968. aastal.⁠

A-Galerii ühe asutaja ning osanikuna on Vaida looming galeriis alati esindatud olnud. Viimane Vaida töö galeriis leidis oma kandja 2021. aastal.

Näituse kujundajaks on ehtekunstnik Mari Pärtelpoeg, koordinaatoriks Helle Ly Tomberg ning näitust saatva kataloogi koostajateks Paula Hõbe ja Johanna Maria Mängel.

A-Galerii soovib tänada koostöö eest Eesti Kultuurkapitali, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Tallinna Linnamuuseumi, Eesti Kunstnike Liitu, Ketli Tiitsart, Madis Kurssi, Marita Lumi, Sille Kima, Ellington Printi. 

MEEDIAKAJA
ANNE JA STIIL. FOTOD | Nõukogude ajal ka Londoni moelaval tunnustatud legendaarne ehtekunstnik Vaida Suits tähistas 90. sünnipäeva. Läbilõige tema loomingust.

KULTUUR.ERR.EE. Galerii. A-Galerii alustas hooaega kolme näituse avamisega.