Tagasi

Kärt Summatavet

Kärt Summatavet (s 1963 Tallinnas)

1987 ERKI, 2005 Aalto Ülikool, PhD

Sündisin kunstnike perre ning soovisin õppida ERKI-s kõige raskemat ja mitmekülgsemat eriala – metallikunsti. Olen tänulik ERKI soome-ugri ekspeditsioonide käivitajale, professor Kaljo Põllule, kelle juhendamisel sai käia sugulasrahvaste etnograafilist kultuuripärandit dokumenteerimas ja kaljujooniseid kopeerimas. Samuti on jätnud mulle sügava mulje legendaarne kunstnik-müstik Tõnis Vint oma teooritatega märkide ja värvide tähendusest. Peamised teadmised kultuuripärandi alal olen kogunud aga muuseumides, teaduskirjanduse kaudu ja välitöödel Eesti külades. Oma loominguliseks õpetajaks pean professor Leili Kuldkeppi, kes oli väga hea joonistaja ja erakordselt tundlik kultuuritõlgendaja.

Minu kõige suurem loomingule väljakutse on olnud Fabergé-emailimine ja emailimaali tehnikate edasiarendamine, milleks olen kasutanud ka arvutijuhitud tööriistu ja patenteerinud leiutisi. Seega armastan eksperimenteerida ja innovaatilisi väljakutseid lahendada.

Minu loomingu võtmesõnad on traditsioon, inspiratsioon, innovatsioon. Viimastel aastatel olen teinud koostööd ka moekunstnikega. Räägin oma loomingu kaudu sellest, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Need on humaansed ja üllad lood, mille juured asuvad traditsioonilises mütoloogilises maailmapildis, üldinimlikes unistustes, väärtustes ja eetikas.- Raamatust “A-Galerii. Eesti autoriehte galerii 20 aastat” (2014)


“2014. aastal käisin Hiina tudengitega vanades külades välitöödel ja leidsin ühe imelise vääriskivide poe. Märkasin kohe seda erakordselt inspireerivat kivistunud koralli ning mulle tundus, et kuigi olin leidnud eelajaloolise kivistise, peitub selles ka universaalne ja salapärane kosmiline kood. See juhatas mind igavikulistele maastikele, mille müstiline kutse on nagu tähe kogude kärge meenutav universumi võrgustik. Hingelind ja müütilised esivanemate hinge maastikud on minu loomingu aluspind. See pross on loodud ja pühendatud just ürgsele ja igavikulisele üldinimlikule kogemusele, mis rikastab meie maailmakultuuri. Kunst ja igavikulised ehted on minu panus, kuidas maailmale anda tagasi väärtusi, mida ei tohi unustada.” – Kärt Summatavet A-Galerii näitusel MÄLUKAARDID (2019)

Kärt Summatavet

Kunstnikuvestluse viis läbi ehtekunstnik Marita Lumi.

Kunstnikuvestlus toimus Kärt Summataveti näituse USSIKUNINGAS raames.

Seotud ehted