Tagasi

Leida Illend

Leida Illend (s 1940 Leningradi oblastis)

1972 ERKI

Lõpetasin 1966. aastal Tartu kunstikooli dekoraatorina ning jätkasin õpinguid metallitöö erialal ERKI-s. Seejärel töötasin kuni 1995. aastani ENSV kunstifondi Tallinna kombinaadis ARS autoritiraaži kunstnik-teostajana. Pärast seda olen olnud vabakutseline, kuuludes A-galerii kunstnike tsunfti. 1983. aastast olen metallikunstnike liidu ja kunstnike liidu liige.

Näitustel esinemist alustasin 1971. aastal Jablonecist. 1973. aastal osalesin Balti riikide triennaalil, 1982. aastal Moskvas näitusel KUNSTNIKELT RAHVALE. 1983. aastal toimus minu isikunäitus. Veel olen osalenud näitustel Torontos, Murmanskis, Leningradis, Jugoslaavias, Poolas, Saksamaal, Ungaris ja Vilniuses. Metallikunstnike näitus SILMAD toimus Vabaduse platsi galeriis. 1998. aastal oli rühmitus 10 näitus Tallinna raekojas. 2006. aastal esinesin isikunäitusega SELGUS A-galerii Seifis. 2013. aastal võtsin osa metallikunstnike näitustest Meistrite hoovi galeriis.

Olen tänulik kunstimuusale, kes on mind õrnalt puudutanud, ja perele, elu edasiviivale jõule.- Raamatust “A-Galerii. Eesti autoriehte galerii 20 aastat“(2014)


“Mis on loome? See on nagu maa sügavusest välja tulev läte, mis moodustub jõest ja millel on takistused. Mis voolab kord aeglaselt, kord kiiresti, kord kobrutab, kord mullitab. Minu ehetel on ka sellised takistused. Mõtlesin, et eestlastele meeldib lugusid kuulata ja siis võib igaüks mõelda, kas selles ehtes on lugu või mitte.

Ehe on malbelt küütlevate kivide ja tules küpsetatud hõbeda sümbioos. Temas on salapära, et anda edasi vee liikumist, koske, mis lammutab kõik tõkked, aga vesi voolab ikka edasi.” – Leida Illend A-Galerii näitusel MÄLUKAARDID (2019)