Tagasi

Maire Morgen Hääl

Maire Morgen Hääl (s 1939 Tallinnas)

1966 ERKI

Töötasin aastatel 1967–1994 TTÜ eksperimentaal-konstrueerimisosakonnas vanem tehnik- kunstnikuna. Näitustel olen ehetega esinenud alates 1967. aastast.

Mulle meeldib teha ehteid konkreetsele inimesele. Ehteid ei tee ma kunagi kavandi järgi – kui ehe ei tule selline, nagu tahtsin, alustan uuesti. Teine lugu on minu monumentaaltöödega. Siis teen kavandi, täpse tööjoonise ja tihti ka maketi. Vaatamata kõigele on ehete tegemine hobi, suurema elamuse ja töörõõmu saan monumentaaltöödest.

Minu esimene monumentaalkompositsioon, “Üliõpilased” TTÜ peahoone ees, valmis 1968. aastal. Sellest sai kiirelt TTÜ sümbol ja selle järgi on kujundatud TTÜ logo. Narva linnahaigla pannoo “Deemon” valmis 1974. aastal. Sellest ajast saadavad minu töid deemoni ja ingli lehvivad tiivad. Glehni lossi sepised ja kroonlühter valmisid vahemikus 1974–1989. 1993. aastal valminud Eesti rahvusraamatukogu fuajee valgustite idee sain trammiga Koplisse sõites. Praegu teen ehteid ainult A-Galeriile.- Raamatust “A-Galerii. Eesti autoriehte galerii 20 aastat“(2014)


“Mulle on alati meeldinud hõbeda sulatamine. See tehnika on vahva, sest kunagi ei tea, milline on lõpplahendus. Millal öelda stopp, aitab? Ma ei tee oma ehetele kunagi kavandeid. Selle ehte puhul ütlesin õigel ajal stopp, jäin tulemusega rahule. Panin ehtele nimeks LIND. Ja et LIND rohkem säraks ja kedagi kaunistaks, sobib sellele juurde ainult lihtne must kaelavõru.” – Maire Morgen Hääl A-Galerii näitusel MÄLUKAARDID (2019)

Maire Morgen Hääl

Kunstnikuvestluse viis läbi ehtekunstnik Marita Lumi.
Filmis ja monteeris Liina Lõõbas.

Kunstnikuvestlus toimus A-Galeriis Maire Morgen Hääle näituse TAGASIVAATED raames.