Tagasi

Tea Vellerind

Tea Vellerind (s 1939 Rakveres)

1965 ERKI

Lõpetasin metallehistöö eriala professori Salme Raunami diplomandina. Alates 1966. aastast töötasin kombinaadis Ars-Juveel kunstnikuna. Valmistan mitmesuguseid ehteid, ehtekomplekte hõbedast, kullast, vääriskividega. Kui minu nägemus ehetest ühtib ehte saaja ja kandjaga ning see puudutab nii mind kui ka teda, siis on see parim inspiratsiooniallikas teha oma tööd edasi.

Olen teinud unikaalseid spordiauhindu, karikaid, dekoratiivseid vorme, laualipualuseid. Näitustel olen esinenud alates 1966. aastast. Olen osalenud nii vabariiklikel kui ka rahvusvahelistel tarbekunstikunstinäitustel. 1971. aastal toimus kunstisalongis grupinäitus koos Tiiu Aru, Laine Sinivee, Edda Kingu ja Ive-Maria Köögardiga, 1976. aastal linnamuuseumis isikunäitus koos Tiiu Aruga, 1989. aastal Tampere kunstihoone galeriis Soomes ning A-Galeriis, 2003. aastal Riia vanalinna kunstigaleriis. Kuulun alates 1971. aastast kunstnike liitu; olen juveelifirma OÜ Kuldgraal asutajaliige.- Raamatust “A-galerii. Eesti autoriehte galerii 20 aastat“(2014)


“Vanasti oli rohkem lugudega ehteid. Praegu kasutan kulda, mistõttu on ehted nii kirbuks kätte ära läinud. Kui veel Arsi ajal, liidu all oli salong ja meie ka nurgas, siis sain kuskilt väga suured obsidiaani moodi kivid. Sellest tulid tohutult suure kiviga sõrmused. Ütlesin nende kohta, et need lähevad ainult hobusele või Ivi Eenmaale. Kujutad sa ette, ta tuligi salongi ja ostiski selle meeletult suure kiviga sõrmuse ära! Tegin neid kokku kaks tükki, teine jäi mulle endale. Aastatega jäi see väikeseks ja pidin sõrmest ära võtma, kondid jäid ette. Tahtsin sellest midagi muud teha ja võtsin võru ära, aga nii see sõrmus lahtiselt seisma jäigi vist. Vahel juhtub.

Mulle meeldivad kontrastid, hele-tume, ja mahuline tasakaal. Ma ei tee kunagi kompositsiooni tsentrisse. Vastupidi, mind huvitab, kui saan ehte mahu omavahel tasakaalu viia.

Mul oli algselt mõte arhitektiks saada. Käisin kaks aastat ettevalmistuskursustel ja töötasin siis projekteerijana. Aga üks minu ema tuttav tegi metalli ja mind hakkas hoopis see huvitama. Tulingi otse metalli õppima ja arhitektiks lõpuks ei läinudki.” – Tea Vellerind A-Galerii näitusel MÄLUKAARDID (2019)

Tea Vellerind

Kunstnikuvestluse viis läbi ehtekunstnik Marita Lumi.
Filmis ja monteeris Marita Lumi.

Kunstnikuvestlus toimus Tea Vellerindi näituse TASAKAAL raames.

Seotud ehted