Tagasi

Urve Küttner

Urve Küttner (s 1941 Tallinnas)

1967 ERKI

Aastatel 1967–1976 Tallinna juveelitehases kunstnik, 1976. aastast ERKI-s õppejõud. Kuulun 1974. aastast kunstnike liitu ning aastast 1998 rühmitusse RUUM 312 A. Pälvisin 1998. aastal Kristjan Raua kunstipreemia, 2001. aastal Ede Kurreli preemia.

Töid leidub kogudes nii Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumis, Moskva- ja Peterburi tarbekunstimuuseumis, Kremli Relvapalatis Moskvas kui ka Ribnitz-Damgarteni merevaigumuuseumis, samuti erakogudes Saksamaal, Poolas, Inglismaal ja Iirimaal.

Olen oma loomingus tegelenud mitmesuguste valdkondade, materjalide ja tehnikatega. Kujundanud toodangut Tallinna juveelitehasele, teinud metallist õõnesvorme, ehteid erinevatest materjalidest. Merevaiku kasutan alates 1977. aastast, olen teinud sel teemal ka uurimustöö “Baltimaade merevaigust ja selle kasutamisest”. 1980. aastate lõpus ja 1990. aastate alguses tegelesin vabakujulisel traatvõrgustikul akenemailist ehete loomise ja eksponeerimisega moedemonstratsioonidel. 1990. aastate lõpust alates olen teinud kontseptuaalseid eheteprojekte. Peenest hõbetraadist kotikese-kujulised punutised kalliskividega “Pühendus E. Kurrelile”. 2000. aastast ehteinstallatsioonid P. Delvaux’ maalifragmentide taustal. Viimastel aastatel olen katsetanud alkeemiliste maalingutega metallil ja esinenud nendega kunstnike liidu aastanäitustel.- Raamatus “A-Galerii. Eesti autoriehte galerii 20 aastat” (2014)


“Kasutan võimalusi ühendamaks hõbetraadist struktuurid ja läbipaistvad emailid. Autoritehnika on andnud mulle selleks vabama eneseväljenduse. Traati põimides ja kinnitades moodustavad nad nagu aknaid, kus mõned osad on kaetud värviküllaste emailidega. Kontrast läbi paistvate emailide (plique-a-jour ehk akenemail) ja hõbevõrgu vahel on minu nägemus meid ümbritsevast.” – Urve Küttner A-Galerii näitusel MÄLUKAARDID (2019)

Urve Küttner

Kunstnikuvestluse viis läbi ehtekunstnik Marita Lumi.
Filmis ja monteeris Liina Lõõbas.

Kunstnikuvestlus toimus Urve Küttneri näituse MEREVAIK KUI TALISMAN PUHTAST LOODUSEST raames.

Seotud ehted