Tagasi Postitatud

Finissage & kunstnikuvestlus: Helen Clara Hemsley & Therese Mørch

Laupäeval, 26. veebruaril tähistame A-Galeriis aasta esimeste aknanäituste lõppemist. Finissage’i raames toimub avalik vestlus kahe Taani ehtekunstniku Helen Clara Hemsley ja Therese Mørchiga, kes on A-Galerii aknanäituse JÄLJED AJAS autoriteks. Vestlust viib läbi ehtekunstnik ja kultuuriuurija Urmas Lüüs.

Vestluse järel jääb aega omavaheliseks suhtluseks ja hubaseks laupäeva õhtuseks finnisage’i suminaks. Väliskunstnikud pakuvad omalt poolt suupisteid ja veini.Näituse finnisage on harukordne võimalus kogeda vahetult kahe erakordse väliskunstniku suurepärast loomingut.Vestlus toimub ingliskeeles.

Näitusel JÄLJED AJAS on olulisel kohal igapäeva-kontseptsiooni uurimine ja läbimõtestamine. Helen Clara Hemsley on pärit Lõuna-Aafrika Vabariigist, kuid elab hetkel Taanis, Kopenhaagenis. Ta on õppinud Disaini Oxford Brookesi ülikoolis, Glasgow Kunstikoolis Kaunite kunstide osakonnas ning Kopenhaageni Tehnikaülikoolis Väärismetallide instituudis. Tema töid on olnud üleval mitmetel näitustel Taanis, Hiinas, Portugalis, Austraalias, Saksamaal ja USAs.

Heleni JÄLJED AJAS näitusetöödes on kummastav tuttavlikkus, kuid samas ka segane tunne, et ei saa päris kindel olla, miks need esemed või materjalid nii olulised on, mida nad sümboliseerivad või kust nad pärit on. Sellele järgneb kurbustunne ja peaaegu meeleheitlik vajadus asju kuidagi paremaks muuta. Kõik see juhtub pika aja jooksul, andes tunnistust rõõmudest ja valudest, mis kaasnevad teismeea keerukustega, vanemate ja vanemluse, abielu, lahutuse ja pideva sooviga luua, ehitada ja jagada.

Therese Mørch on pärit Taanist ning elab Kopenhaagenis. Ta on õppinud Kopenhaageni Tehnikakoolis, Cassi Kunsti ja Disainikoolis Inglismaal ning oma magistrikraadi omandanud Inglismaal Kuninglikus Kunstikolledžis. Tema töid on olnud näha Taanis, Prantsusmaal, Saksamaal ja Inglismaal.

Therese’i aknanäituse töödes on samuti tunda familiaarsust, aja möödumist ning kaunist haprust, mis vaataja tähelepanu enda poole tõmbab. Tema seeriale TRACES & TOUCHED on omane puutetaju ja taktiilsuse kaudu tiivustada kontaktide loomist. See võib viia meeled läheduse, intiimsuse, kehalisuse, sentimentide, tootemide, objektisuhete ja seotuse teedele. Kõik on killud Therese’i praegustest uuringutest ehtekunstis, kus olulisteks joonteks on välja kujunenud korduvus ning kehalisus.

Näitust toetab Taani Kultuuri Instituut Eestis, Lätis ja Leedus.

NÄITUS: JÄLJED AJAS