Tagasi

Aino Kapsta

Aino Kapsta (s 1935 Saaremaal)

1961 ERKI

Lõpetasin metallikunsti eriala 1961. aastal, sellest ajast alates olen võtnud osa näitustest nii kodu- kui ka välismaal.

Esimestel aastakümnetel oli mul vabakutselise kunstnikuna lubatud teostada töid ainult vasest messingist, pronksist ja rauast. Kasutasin palju maakive ja poolvääriskive. Erinevatest tehnikatest olen kasutanud panust, sulatust, emaili, granulatsiooni, kohrutust, sepist jne. Väärismetallid ilmusid minu töödesse 1992. aastal. Vabadus materjalide kasutamisel andis võimaluse luua suuri, massiivseid, julge vormi ja põneva pinnakäsitlusega ehteid.

Mälestus ammustest aegadest tõi minu töödesse tagasi filigraantehnika. 2010. aastal oli mul isikunäitus “Filigraani fiiling”, kus mängisin mitmesuguste vormilahendustega. Olemuselt olen rahutu ning otsin ideede teostamiseks pidevalt uusi võimalusi ja väljundeid. – Raamatust “A-Galerii. Eesti autoriehte galerii 20 aastat” (2014)


Teen sõlgi. Nagu Eesti sõled, aga hoopis filigraansed ja mõnusad. Tahtsin juba ükskord varem näitusele teha, aga jäin haigeks ja jäidki tegemata. Aga mõtlesin, et teen lõpuni, osa motiive juba olemas ka. Ma ei ole alati filigraani teinud, elu on nii pikk olnud, et kõike on tehtud. Filigraani otsustasin hakata tegema 75. aasta juubeli ajal, mis oli 10 aastat tagasi. Olen palju tehnikaid teinud, näiteks emaili, aga kõike ei saa korraga välja panna.

Nõukaajal ei saanud üldse hõbedat teha, vasega sai elatud küll. ARSi kaudu sai tehtud üks suur kullast komplekt. Käisin kliendiga, kes oli vist Balti sõjaväe ülem, isegi Riias kohtumas. Limusiiniga viidi kohale, tore sõit oli. See jäi ka varjatuks, ei reklaaminud, läks otse Moskvasse. Ega ma ei teagi, kui ametlik see oli või kui palju kirja läks. Ametlikult mina vene ajal kulda ei teinud, see oli nii keeruline. Vase peal on ikka palju tellimusi olnud, palju on ka näituseid olnud. Üks näitusesaatja rääkis, et Londoni näitusel, kus vasetööd väljas olid, oli Inglise kuninganna oma tütrele tahtnud osta, aga vastati, et kunst kuulub rahvale ja talle ei müüda.” – Aino Kapsta A-Galerii näitusel MÄLUKAARDID (2019)

MEEDIAKAJA

Prillitoos. Elu lugu: 29 | Aino Kapsta

Aino Kapsta

Kunstnikuvestluse viis läbi ehtekunstnik Marita Lumi.

Kunstnikuvestlus toimus Aino Kapsta näituse AEG raames.

Seotud ehted