Tagasi

Tiina Käesel

Tiina Käesel (s 1943 Põltsamaal)

1972 ERKI

Minu diplomitöö juhendaja professor Salme Raunam andis kaasa õpetuse olla mänguline ja impulssidele avatud. Start kunstiellu oli huvitav, kuigi kunstiliste saavutuste poolest tagasihoidlik. Nii see on ka siiani jäänud. Pigem olengi olnud mulle huvitavates sfäärides tiirutaja ning see ehk seletab ka minu ehetes seda tõmmet teatud spiraalse, liikuva, lahtise ja muutuva kujundi juurde.

Minu vahend on traat, selle pinges liikumine ja sellega mõne kivi või kujundi kinnipüüdmine – või siis laisk suletud kujundis rahunemine, joonte juhuslik kokkujooks või lahknemine. Ühtaegu mäng ja võitlus.

Mul on tegemata palju rohkem kui tehtud – ja jääbki tegemata. Ka mittetegemine on tegu – kui see on otsus, mitte mugavus. Aga mugav olen ma ka.- Raamatust “A-Galerii. Eesti autoriehte galerii 20 aastat“(2014)


“Oma eriliste ehete sahtlist avastasin hiljuti ühe linnu, varese. Hõbedast, väikese lahja ametüstiga. Selle kinkis mulle kunagi sünnipäevaks Lia Tüür, üks A-Galerii asutajatest ja selle kauaaegne hingehoidja. Miks nüüd sellest? Mul tulid endal linnud teemaks, et dekoratiivselt ja tehnoloogiliselt kasutada ehetes nende siluette, varje ja lennudünaamikat, mis peaksid galeriikülastaja pilgu endale tõmbama. Teen seda kõike lihtsamalt, efektiivsemalt ja asi valmib tunduvalt kiiremini kui see väike 15×15 mm vares, mida oli kohrutatud, plaadile joodetud, saetud ja graveeritud. Mulle meenub ka, kuidas Lia ja Juta Vahtramäe Palanga baasis vareseid „uurisid“, nagu nüüd on kombeks öelda.” – Tiina Käesel A-Galerii näitusel MÄLUKAARDID (2019)