Tagasi

Ülle Kõuts

Ülle Kõuts (s 1956 Pärnus)

1980 ERKI

Pärnu koolitüdrukuna õppisin korraga nii muusikakoolis kui ka kunstiklassis. Kunstihuvi jäi peale ja klaverimäng ununes, sellest tunnen nüüd puudust.

Minu õpetaja ja diplomitöö juhendaja ERKI-s oli Salme Raunam ning tema kindlal toel õppisin varakult lugu pidama loojale omasest kindlast stiilitunnetusest. “Stiil on iseendaks jäämine,” ütles kuulus moelooja Oscar de la Renta. Usun sellesse. Hindan ehtes ehtsust, kunstlik ja võlts mulle huvi ei paku.

Armastan traditsioonilisi ehtematerjale, meeldivad metallide iseloomulikud värvivarjundid – tehnika, millel on ilus ja romantiline nimetus marriage of metals, on kindlalt minu leivanumber. Tunnen ennast pigem ehtedisainerina kui ehtekunstnikuna, minu tööd sünnivad kindlale kandjatüübile mõeldes – iseseisvale ja iseteadlikule naisele.

Töötan Katariina gildi ehtekojas – avatud ateljees. Olen kunstnike liidu liige, kunstnike rühmituse ON-grupp asutajaliige ning kuulun ka metallikunstnike liidu liikmeskonda.- Raamatust “A-Galerii. Eesti autoriehte galerii 20 aastat” (2014)


“Olen alati ehtes (ja elus) hinnanud äratuntavat isikupära ja selget minimalistlikku joont.

Avastasin Marriage of Metals tehnika u 25 aastat tagasi, kui jootsin mitmest metallist kokku mustreid, mis pärast viimistlust moodustasid erinevates metallitoonides värvilise pinna. Nii said tehtud näitusetööd ON-grupi esimesele ühisnäitusele. Olen sellele tehnikale truuks jäänud tänaseni – sellest on saanud minu käekiri. Ehted on aja jooksul muutnud küll kuju ja vormi, tehniline meisterlikkus on arenenud, kuid triibud on jäänud. Ma pole kunagi arvanud, et ehe peaks kajastama ühiskonna muresid või olema seotud otseselt hetke päevaprobleemidega. Minu jaoks on ehe väike abstraktse kunsti vorm, mis on tihedalt seotud kandjaga, annab talle enesekindlust ja toetab tema isikupära.” – Ülle Kõuts A-Galerii näitusel MÄLUKAARDID (2019)

Ülle Kõuts

Kunstnikuvestluse viis läbi ehtekunstnik Marita Lumi.
Filmis ja monteeris Liina Lõõbas.

Kunstnikuvestlus toimus A-Galeriis Ülle Kõutsi näituse TASAKAAL raames.

Seotud ehted