Tagasi Posted on

Unistus lendavatest autodest

Liina Lelov 11.02–01.03.2022

Reedel, 11.veebruaril avaneb A-Galerii SEIFis Liina Lelovi näitus UNISTUS LENDAVATEST AUTODEST. Näitus jääb avatuks 1. märtsini. 

Eelmise sajandi keskpaigas, kosmosevõidujooksu aegu, hakkasid laialdaselt levima futuroloogide tulevikuennustused ja seninägemata populaarsust nautisid ulmekoomiksid ning -kirjandus, kus kirjeldati praegust aega kui lendavate autode ja igikestvate kosmosepuhkuste maailma, kus keegi ei pidanud töötama – kui ta just ise ei tahtnud. Vaadates tänapäeval ringi, tekib aga tahtmatult küsimus, et milleks üldse unistada? Võrreldes praegusega lubati mulle toona hoopis teistsugust maailma. Aastal 2020 õpetasime me inimesi seebiga käsi pesema ning Hiina ja India sõdisid omavahel kividega. Rikkad saavad rikkamaks, vaesed jäävad vaesemaks, oleme erinevate kriiside lävel ja sees, ning tulevik näib tumedam kui eales varem. 

Näituse jaoks loodud ehted on sobitatud kahte maailma – minule lubatud unistusse, mida pakkusid ennustused ja ulmefilmid, kuid ka tänasesse, kus seebiga käsi pestes soovitatakse laulda kaks korda laulu “Happy Birthday”, et ka täiskasvanu käed korralikult puhtaks saaksid. 

Turvalisuse anumad on osa triviaalsusesse laskuva tuleviku ellujäämiskomplektist – me siiski ei lenda rakettranitsatega ülevaid seiklusi läbi elama. Enne uksest väljumist kontrollime, et akud oleks laetud ning kotis oleks saapanaastud, korgitser, pangakaart ja tükk seepi.

Sealjuures meile lubatavad unistused pole tänaseni palju muutunud – nüüd näen aga selgemini, et need on vaid uude tehnoloogiasse valatud vana rasv. 

Turvalisuse anumad

Fotopolümeer, seep, epoksiidvaik, hõbe, silikoon

Liina Lelov (1983) on raamatukoguhoidja hingega ehtekunstnik kes hetkel omandab magistrikraadi Eesti Kunstiakadeemias. Tema tööd on põhiliselt seotud ühiskonna valupunktide ning unistustega helgemast tulevikust. Liina Lelovi töid on eksponeeritud mitmetel rühmanäitustel nii Eestis kui välismaal.

MEEDIAKAJA
kultuur.err.ee – Galerii. Liina Lelovi näitus uurib tänast tegelikkust lubatud unistuse kõrval