Tagasi Posted on

PAREM HOMME

Marita Lumi 30.11–29.12.2018

PAREM HOMME on utoopiline mõtisklus millegi õrna ja hapra säilitamisest, sellest, kuidas tänapäeval ohuolukorrast kiiresti välja tulla, kui see on üldse enam võimalik. Kas lahenduseks oleks kosmoselaev, kuhu mahuksid muu hulgas loomad, sest loodus üksi ei suuda praegustes oludes kliima muutumist aeglustada ja maa peal pole meil varsti enam kohta? 2018. aasta maailma kliimakonverentsi kokkuvõttes on kirjas, et vähem kui saja aastaga on tööstuse kiire arengu tõttu üle 60 protsendi liigirikkusest juba hävinenud. Massiline väljasuremine toimub 50–500 aasta pärast, kui poliitikud midagi kiirkorras ette ei võta. Maailm on justkui eri liigirikkuste ja loomade paabel, kus osal on kõht plasti täis, teistel kosmose hapnikumullid peas ning kus kägaras loomad on kokku surutud ühte kosmoselaeva.
Ehted on tehtud eri tehnika ja materjalidega, kasutades nii klassikalist kullassepa tehnoloogiat kui ka moodsamat biolagunevat 3D-trükki, mis on hiljem galvaanitud (sealhulgas kohrutatud tegelased ja sillerdavad vääriskivipiisad).

Marita Lumi on lõpetanud 2015. aastal Eesti Kunstiakadeemia ehtekunsti eriala magistriõppe. Ta on end täiendanud Prantsusmaal Strasbourgis ja TTÜ geoloogiainstituudis ning elanud mõnda aega Portugalis Portos. Osalenud rohketel näitustel, olnud 2016. ja 2017. a preemia Noor Ehe nominent ning 2018. a selle auhinna võitja, lisaks 2017. a Eesti Kulla- ja Kellaliidu konkursi Eesti Aasta Ehe nominent ning 2017. a A-galerii ehtevõistluse võitja.

Näitust aitasid teostada Rait Siska, Paul Villemi, Danero Toomsalu, Alo Allar Altmets.

Näitus valiti 2018. aasta parimaks A-Galerii seifinäituseks.