Tagasi Posted on

GAGAAT

Nikolai Balabin 05.03–30.03.2021

Nikolai Balabini looming on materjalipõhine –  teose iseloom kujuneb dialoogis valitud materjaliga. Kunstnik ühendab erinevad materjalid ja tükid, mis moodustavad uue terviku – karakteri, pildi, maastiku, eluetapi. Ta annab oma unistustele, mõtetele, muljetele ja mälestustele materiaalse kuju ning loob seeläbi poeetilisi kujundeid.

Balabin usub, et gagaat on üks inspireerivamaid ehtekunstis kasutatavaid materjale. “Töötan gagaadiga seda tükkideks murdes ja kokku pannes. Kui olen suurema tüki gagaati katki murdnud, hakkan otsima kujundeid, mis mulle endast räägivad. Ma kuulan neid tähelepanelikult ja alustan nendega dialoogi. Nad jutustavad mulle oma lugusid ja vahel lisan mina omapoolse tõlgenduse. Gagaadi üks põnev omadus on, et kui see murdub, tekivad ainulaadsed kujundid ja tekstuurid. Lihvimisega tekivad mustad, siidised, soojad ja matid pinnad. Gagaadiga töötades määrab selle vorm sageli teose iseloomu. Ma kasutan looduslikku gagaati ja kombineerin seda teiste materjalidega.” 

Tänapäeval on gagaadiga töötamine ehtekunstis haruldane. Tegu on kivistunud juuraajastu okaspuiduga. See on üks vanemaid vääriskivisid – hauapanustena leitud lihtsad gagaadist esemed pärinevad 15.–14. sajandist e.m.a..

Nikolai Balabin on diplomeeritud arhitekt ning lõpetanud Peterburi maali-, skulptuuri- ja arhitektuuriinstituudi (1991). Lisaks on ta lõpetanud Soomes Lappeenrantas asuva tarbekunsti- ja disainikooli, kus ta spetsialiseerus ehtekunstile ning kivitööle ja-disainile (1996). Alates 2000. aastast on tal olnud Põhja- ja Baltimaades ning Venemaal 22 isikunäitust ning alates 1996. aastast on ta osalenud 186 grupinäitusel mitmel pool Euroopas. Balabin on töötanud ka kuraatorina ja pälvinud mitmeid auhindu. Tema töid on mitmetes avalikes kunstikogudes nagu Peterburis asuv Ermitaaž, Soome riikliku kunstikomisjoni kogu ning erakogudes mitmel pool maailmas.