Title Image

Uudised

Alates teisipäevast, 6. aprillist saab A-Galerii veebis ning aknal näha Ulrika Paemurru isikunäitust ÕRNAD AHELAD. Paemurru mängib oma töödes keti kujundiga, kuid võtab läbi oma materjalivaliku – savi – sellelt sümbolilt ära tema aheldava funktsiooni.

Rasked tumedad ketid meenutavad vangistust, pimedaid rõskeid katakombe, ahistavaid kohustusi, suletust ja piiratust. Samal ajal on aga kett ka turvalisuse, ühtsuse ja kokkuhoidmise sümbol, purustamatu hingeline ühendus. Need meeleolud on vastandlikud, kuid tulenevad tegelikult samast hirmust ja ihast: me soovime elada turvalises maailmas. Meil on kett, et hoida vaenlast eemal ning kett, et hoida kõike kallist enda küljes. Ainult, et mõnikord võid sa leida iseend ketis kui kedagi, keda teised peavad ohtlikuks, või oled sa kohustusest ja armastusest kinni kusagil, kus tunned end vangina…  

Visuaalselt tumedale kulunud raudketile sarnanevad teosed mõjuvad raskelt ja paindumatult. Stabiilselt. Muutumatult. Savi muudab aga need ühendused hapraks ja lülide massi kergeks kanda. Autor tahaks selle võõra materjali valguses raputada natuke seda kindlustunnet, mida me kardame ja loodame ühtaegu. Tuua pääsemislootust neile, kes on kohustuste koorma alla uppumas või ahistavatesse piirangutesse lämbumas, aga ka hoolt ja ettevaatlikkust neile, kes tunnevad end praegu petlikult turvaliselt. 

Antud tööde puhul on tegemist autori BA lõpuprojekti edasiarendusega ning autor soovib siinjuures tänada ka tookordseid juhendajaid, kellega koostöös sai esimesed sammud astutud: Nils Hint, Piret Hirv, Urmas Lüüs ja Eve Margus-Villems. 

___

Ulrika Paemurru (1989) on Eesti Kunstiakadeemia ehtekunsti magistrant. Ta on täiendanud end ehtekunsti alal Strasbourgis ning Ruudt Petersi stuudios Amsterdamis. Ulrika Paemurru on osalenud erinevatel grupinäitustel Eestis, Itaalias ja veebis. „Õrnad ahelad” on tema esimene isikunäitus. Oma töödes huvitavad autorit need väikesed konfliktid, mis tekivad ohutuse, võimu ja ebausu ühenduspunktides, kus läbi hirmu võivad ühineda emotsionaalselt väga vastandlikud ideed.

___

ÕRNAD AHELAD
Urika Paemurru
A-Galeriis
06.04. – 27.04.2021


VAATA NÄITUST

Näituse 360° vaate nägemiseks liiguta hiirega pilti.