










Näitus inimese ja mere omavahelisest suhtest.
Naatrium, kaalium ja kaltsium on midagi, mida kanname endaga oma veenides kaasas. See on meil ühine nii kõigi kalade, kahepaiksete, roomajate, kui ka soojavereliste lindude ja imetajatega. Soolane vool meie kehas on peaaegu sama koostisega, kui merevesi. Elu maal sai alguse iidsest merest. Kui me kunagi oma kodust lahkusime, et asuda maismaal elama, võtsime mere endaga ühes. See on ikka meiega.
Inimese ja mere suhtesse mahub hulga tundeid ja mõtteid. Meid tõmbab mere poole, isegi, et teame sellest vähe. 80% mere imedest ja saladustest ootab seniajani avastamist. Kaasnev salapära ärgitab meie kujutlusvõimet ja tekitab hirmu. Sellest päris puutumata ei jää keegi.
Käesoleval näitusel vestetakse ehtekunsti abil inimese ja mere suhtest. Kuus rootsi kunstnikku kutsuvad oma ehteid uurima ja mõtestama. Publiku ette on toodud kunstnike annid merest.
ANDE MEREST näidati Pariisis rahvusvahelise ehtekunstitriennaali Parcours Bijoux 2020 raames, kus sellest sai kõrgelt hinnatud näitus. Näitust täiendab lisaks sama pealkirjaga trükis, mis käsitleb teemat veelgi sügavamalt ning selles kirjeldavad kunstnikud oma tööd ja protsessi. Raamatu eessõna on kirjutanud ookeanograafia emeriitprofessor Anders Omstedt, kes on ka raamatu „Filosoofiline vaade ookeanile ja inimkonnale” autor.
ANDE MEREST avamine toimub kolmapäeval, 25.08, kell 18-20 A-Galeriis koostöös Rootsi Suursaatkonnaga.
Serena Holm
Serena töötab oma loomingus sageli müütide ja lugudega. Käesolevas projektis on tema peamiseks tegelaseks merineitsi. Kaelakeede seerias tõlgendab ta erineva kultuurilise päritoluga merineitside lugusid. Siin on nii Kreeka müütide kolm sireeni, kui ka Korea legend Sinjike ja lugu Lääne-Aafrika Mami Wata kohta. Serena ehted on valmistatud hõbedast, vääriskividest ja portselanist.
https://klimt02.net/jewellers/serena-holm
Hanna Lijenberg
Aastate jooksul on Hanna ehete valmistamisel loonud paberikasutusest oma isikupärase eneseväljenduse viisi. Selle projekti käigus on ta eriti põhjaliku tähelepanu suunanud samblikele. Need väikesed ja ülitugevad liigid, kes elavad mere ja maa kohtumispunktis, on inspireerinud teda Symbioses-nimelises seerias. Seeria nimi pärineb vetikate ja seente sümbiootilisest partnerlusest. Teosed on valmistatud hõbedast ja paberist, värvist ja lakist.
Lena Lindahl
Pruunvetika ja meriheina veealused metsad ning korallrahude ökosüsteemide keerukus on olnud inspiratsiooniks Islandilt pärit pargitud kalanahast kaelakeedele. Samuti on võimalik kohtuda mereelevandi, hallhülge, merileopardi ja paljude teistega Lena hõbedast graveeritud prossidest hülgekoloonias.
https://klimt02.net/jewellers/lena-lindahl
Anna Norrgrann
Anna teosed käsitlevad kaalu tähtsust. Seekordne teos on nöörloodidest, mis tõmbavad oma raskusega allapoole, et puudutada ookeani põhja ja mõõta mere sügavust. Need on meeldetuletuseks, et lisaks lainete liikumissuunale on meres olemas ka sügavik. Anna on oma ripatsitele andnud vanadest nöörloodidest inspireeritud vormid.
www.facebook.com/norrgrann.jewellery
Paula Lindblom
Paula on aastaid oma ehteloomingus tegelenud ookeanidest pärit plastjäätmetega. Selle näituse jaoks on ta valmistanud ehteid kaasaegsele merineitsile. Millega ta end ehiks, kui läheks puhkama plastprügist saarele? Paula teostes on jälgi keskkonnaprobleemidest, feminismist ja mereelulistest inspiratsioonidest.
www.instagram.com/artbypaula66
https://klimt02.net/jewellers/paula-lindblom
Mona Wallström
Mona mäletab suvistel hilisõhtutel leiges vees ujumist, mil tema keha ümbritses sädelev meretuli. Selles projektis on ta sukeldunud Ernest Haeckeli imeliselt detailsetesse illustratsioonidesse ja loonud täiesti oma ränivetika ja zooplanktoni maailma. Oma töid kutsub ta hellitavalt Mere-dusteks (ingl keeles Sea-crets) ja nende näol on tegu titaanist prossidega.